Amelie Ehrensvärd Cardell

26. augusti 2023  –

Författaren till Skånska slott. En personlig guide genom tid och rum, Amelie Ehrensvärd Cardell, är uppvuxen på Tosterups slott. Hon och fotografen Peter Carlsson tar här med dig till ett femtontal andra. Ner i fuktiga källare, genom de finaste salongerna, till matsalar med gyllenlädertapeter, in i ett och annat sovrum, upp i de knarrande tornen och ut i de välansade parkerna.

Hennes personligt skrivna guidebok tar läsaren hem till dagens ägare och anställda som delar med sig av sina bästa historier om de personer som lät bygga och satt sin prägel på slotten.

Amelie Ehrensvärd Cardell ger även tips om vad de femton slotten har att erbjuda besökare i form av sevärdheter, rundvandringar, promenader, utställningar, kaféer och gårdsbutiker samt om det går att boka in sig för konferens eller privat fest. Boken ger dessutom en översikt över ytterligare slott att besöka runt om i Skåne.

Foto: Caroline Palmstierna